Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej ” Kto czyta ma piękne sny „

X JUBILEUSZOWY

PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ

„Kto czyta ma piękne sny…”

 

 

” Przed autorem relacji z X Jubileuszowego Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” stoi trudne zadanie przeniesienia Czytelnika w inspirujący klimat tej niepowtarzalnej imprezy. Zanim jednak podzielę się swoimi spostrzeżeniami z przeprowadzonego w dniach 24-26. IV. 2019 r. w pomieszczeniach Kościoła p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Lublinie przeglądu – słów kilka na temat jego specyfiki. Jak zapisano w specjalnie na tę okoliczność przygotowanym folderze:
„[… Przegląd…] to jedyne tego typu przedsięwzięcie organizowane w Lublinie dla dzieci w wieku przedszkolnym, corocznie objęte Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Przegląd Poezji Dziecięcej to domena aktywności twórczej i recytatorskiej najmłodszych. Celem przeglądu jest rozbudzenie u dzieci zainteresowań poezją oraz rozwijanie umiejętności literackich, a także promowanie artystycznych zdolności dzieci ze szczególnym naciskiem na promocję kultury języka polskiego.”

            Organizatorki imprezy: P. Dorota Iwańska Dyrektor Przedszkola Nr 52 oraz P. Dorota Pawlak Dyrektor Przedszkola Nr 64 w Lublinie z tak zarysowanych zadań wywiązały się w sposób znakomity. Będące zwieńczeniem Konkursu Literackiego dla dzieci przedszkolnych (w tym roku poświęconego tematowi: „Moja Rodzina”) pierwsze dwa dni przeglądu umożliwiły uczestnikom zapoznanie się z twórczym dorobkiem małych poetów. Dzień trzeci – to już świetnie przez maluchów wykorzystana okazja do wykazania się umiejętnościami recytacji i interpretacji utworów znanych i lubianych poetów dziecięcych.

W gościnnej, przestronnej sali Kościoła Dolnego zasiedli sami wykonawcy, Ich rodzice, nauczyciele i opiekunowie. Wśród gości honorowych znaleźli się: Danuta Steć Zastępca Dyrektora Wydziału Kształcenia Ogólnego Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Mirosław Jarosiński Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin, Mariusz Płachta – przyjaciel przeglądu i ofiarodawca nagród książkowych oraz poeci: Agnieszka Frączek laureatka nagrody Edukacja 2008 i wyróżnienia Duży Dong przyznanego przez Polską Sekcję IBBY a także piszący te słowa Zygmunt Marek Miszczak. Nie zabrakło przedstawicieli NSZZ „Solidarność”, przedstawicieli rad dzielnic, rad rodziców, bibliotek i przedszkoli lubelskich. Osobno wymienić wypada obecnego w ostatnim dniu imprezy proboszcza goszczącej uczestników poetyckiego spotkania parafii Św. Antoniego ks. Marka Urbana. Z zaszczytnej roli konferansjera doskonale wywiązał się P. Marcin.

Jakkolwiek poniższa relacja nie do końca odzwierciedlać może chronologię wydarzeń artystycznych, wspomnieć należy, iż każdy z trzech dni imprezy rozpoczynał się od zaprezentowania przez prowadzącego przegląd P. Marcina wiersza pt. „Mój skarb” autorstwa Rozalii – zdobywczyni I Nagrody w Konkursie Literackim. „Daleko, daleko, za górą, za rzeką…” – brzmiały pierwsze, wprowadzające w baśniowy klimat wiersza słowa poetki. „Mama to wróżka w przepięknej sukience […] Tata to rycerz w błyszczącej zbroi – odważny i dzielny jak zuch…” – tymi urzekającymi słowami autorka oczarowała nie tylko członków jury konkursu, ale wszystkie obecne na sali osoby.

            Ważnym punktem tego poetyckiego święta było wręczenie okolicznościowych dyplomów i podziękowań: dla P. Mariusza Płachty – wielkodusznego przyjaciela i sponsora imprezy (środa), ks. Marka Urbana – gospodarza spotkania (piątek) oraz P. Agnieszki Frączek i Zygmunta Marka Miszczaka (środa).

Dziewięć minionych od I lubelskiego Przeglądu lat to czas pozwalający na zebranie wielu doświadczeń i… zdobycie przez organizatorów wielkiej sympatii publiczności. Wyrazem przywiązania do idei przeglądu był  występ Mileny i Klaudii – uczestniczek przeglądu sprzed dziewięciu lat właśnie. Szesnastoletnie dziś recytatorki odtworzyły – podobnie jak przed laty – wiersz Stanisława Jachowicza pt. „Ziarenko”. Obecność wykonawczyń doskonale posłużyła uwypukleniu prawidłowości, iż wraz z upływającym czasem dokonuje się rozwój – w tym artystyczny i recytatorski – młodych uczestników przeglądu.

Z kronikarskiego obowiązku, ale też z satysfakcją towarzyszącą obcowaniu z pełną spontaniczności i radości życia poezją – odnotować należy, iż w Konkursie Literackim nagrodzeni zostali:

 

– Rozalia Jędrychowska z Przedszkola Nr 52 w Lublinie (I miejsce),

– Antoni Bedliński z Przedszkola Miejskiego Nr 3 w Chełmie (II miejsce),

– Małgorzata Szkuat z Przedszkola Nr 5 w Lublinie (III miejsce).

 

Wyróżnieni zostali:

– Bartosz Chołota z Przedszkola Nr 86 w Lublinie,

– Hubert Łowicki z Przedszkola Nr 48 w Lublinie,

– Igor Ozga z Przedszkola Nr 87 w Lublinie.

 

Dodać należy, iż prezentacji utworów – zarówno w części poświęconej poezji własnej, jak i trzeciego dnia spotkania – towarzyszyła niekłamana radość dzieci, z których wiele pochwalić się może już teraz wyraźnie zarysowanymi zdolnościami recytatorskimi i aktorskimi.

Pierwszego dnia (środa) słuchacze zaskoczeni zostali zatem dojrzałą, wykorzystującą modulację głosu recytacją wiersza pt. „Moja Rodzina” przez Gabrysię z Przedszkola Miejskiego Nr 13 w Chełmie. W czwartek zaraz po występie zwracającego uwagę znakomitą dykcją Bartka z Samorządowego Przedszkola Publicznego „Parkowe Skrzaty” w Piotrowicach – nastąpił występ Laury z Przedszkola Nr 54 w Lublinie. Mała wykonawczyni wiersza pt. „Miejsce pierwsze – rodzina” zachwyciła zebranych bogatą gestykulacją i grą sceniczną, zaś sama recytacja charakteryzowała się poprawną dykcją i modulacją głosu. Przykłady sukcesu scenicznego można by mnożyć – wspomnę jedynie o dynamicznej recytacji oraz towarzyszącej jej grze aktorskiej w wykonaniu Łukasza i Wojtka z Przedszkola Nr 65 w Lublinie (piątek). Mali wykonawcy udowodnili, iż tak znanych utworów jak „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry słucha się z przyjemnością, o ile odtwarzający je artyści wkładają w prezentację całe swoje serce…

            Towarzysząca uczestnikom przeglądu radość znalazła sprzymierzeńca we wkładzie artystycznym dorosłych. Ważnym momentem spotkania był – stanowiący poetycką perełkę – występ Agnieszki Frączek. „Czy macie jakieś szczególne źródełko, z którego czerpiecie pisząc wiersze?” – pytała artystka. „- Moim jest język polski – w polszczyźnie można znaleźć bardzo wiele pomysłów na wiersze”. Czerpiąca inspirację z języka polskiego, ale też z samego życia oraz fantazji i wyobraźni twórczej poetka dzieliła się z małymi słuchaczami historią swojej twórczości. Jej (poetycka i opowiedziana prozą) opowieść o adoptowanej kociej rodzinie posiadała własny, odrębny wymiar wychowawczy. Na zakończenie tej barwnej, pełnej humoru i radości pogadanki poetka zaprezentowała niektóre spośród Jej znanych i cenionych utworów dla dzieci.

 

Mówiąc o wkładzie osób dorosłych w przebieg przeglądu nie sposób pominąć elementów zabawy wprowadzanych każdego dnia do spotkania przez konferansjera. Osoba P. Marcina stała się swoistym gwarantem dobrego samopoczucia najmłodszych, odwrócenia uwagi od nieuchronnego stresu i Ich zaangażowania we wspólne przedsięwzięcie. Konsekwentnie wykorzystywanymi przez prowadzącego instrumentami kreowania atmosfery były bowiem żart, dygresja oraz przemyślane sposoby wniesienia do spotkania akcentów rekreacji i rozrywki.

            Swój wkład w pełen entuzjazmu najmłodszych przebieg przeglądu mają także obecni na nim rodzice. Wyrazem Ich troski były barwne stroje i rekwizyty maluchów. Wspomnę tutaj tylko o przygotowaniu: Róży i Hani z Przedszkola Nr 5 w Lublinie (zaopatrzone zostały w płaszczyki: zielony i niebieski oraz parasole, które okazały się być w toku prezentacji bardzo przydatnymi – dziewczynki tańczyły i wykonywały gesty sceniczne…), Izie z Przedszkola Nr 44 w Lublinie oraz Martynce z Przedszkola Nr 32 w Lublinie (przebrana została za stonkę oraz zaopatrzona w walizeczkę – wynikający z treści utworu rekwizyt).

Pełna spontanicznej radości a zarazem twórcza atmosfera X Przeglądu pozostanie z pewnością na długo w sercach wszystkich jego uczestników. Grono zainspirowanych do zainteresowania poezją uczestników imprezy urosnąć zdążyło w toku jej dziesięciu edycji do ok. 2000 osób. Tylu bowiem małych uczestników wzięło udział w przeglądzie na przestrzeni lat 2010-2019.

Niestrudzonym organizatorkom: Paniom Dorocie Iwańskiej i Dorocie Pawlak życzyć wypada kolejnych jubileuszy, kolejnych udanych prób wypełnienia wartościową treścią hasła „edukacja przez zabawę”. Niech radość najmłodszych i nabyte przez Nich kompetencje twórcze staną się najlepszą wizytówką tego godnego rozreklamowania przedsięwzięcia!

Partnerami Przedszkola Nr 52 i Przedszkola Nr 64 w organizacji X Jubileuszowego Wojewódzkiego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” byli: P. Mariusz Płachta oraz firma Lubella. Z roli partnerów medialnych wywiązali się: „Kurier Lubelski”, Polskie Radio Lublin, „Nowy Tydzień w Lublinie”, TVP3 Lublin i Lubelska TV.”

 

Zygmunt Marek Miszczak

 

 

 

 

Media o Przeglądzie :

https://www.radio.lublin.pl/news/kto-czyta-ma-piekne-sny-dzieci-prezentuja-poezje

https://www.lubelska.tv/wiadomosci/6543,wojewodzki-przeglad-poezji-dzieciecej-w-lublinie

https://lublin.eu/mieszkancy/edukacja/aktualnosci/jubileusz-wojewodzkiego-przegladu-poezji-dzieciecej,378,1082,1.html

Dzieci kochają wiersze

 


 

 IX WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ -KTO CZYTA MA PIĘKNE SNY-

„WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ – NOWA ODSŁONA, NOWE OTWARCIE…

Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…” to cykliczna impreza o ugruntowanej od lat renomie. Tegoroczna, dziewiąta już edycja tego święta poezji dziecięcej stała się okazją do wykorzystania bogatego doświadczenia jego inicjatorów. Przybyłych w dniach 19 i 20 kwietnia 2018 r. do Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a uczestników Przeglądu: dzieci, wychowawców, rodziców i zaproszonych gości czekała mimo to niejedna niespodzianka. Podjęte przez Dyrekcje Przedszkoli Nr 52 (z P. Dyrektor Dorotą Iwańską) oraz Nr 64 (z P. Dyrektor Dorotą Pawlak) przygotowania zaowocowały bowiem znakomitym połączeniem trafnej formuły artystycznego przedsięwzięcia ze spontanicznością, entuzjazmem i radością jego wykonawców.

Powiedzieć najpierw należy o dobrze komponującym się z 100-ą Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości wyborze tematu Konkursu Literackiego dla dzieci przedszkolnych: „A to Polska właśnie”. Poświęcony prezentacji utworów konkursowych pierwszy dzień Przeglądu przyniósł wiele wzruszeń zarówno małym twórcom i recytatorom, jak i Ich słuchaczom. Odkrywana dzięki postawie dorosłych, głęboko przeżyta przez małych poetów Miłość do Ojczyzny znalazła jakże trafny wyraz w prostych słowach nagrodzonych i nienagrodzonych utworów.

Trudno jest oprzeć się pokusie przytoczenia przynajmniej tych spośród nich, które uzyskały ex aequo pierwsze miejsce.

W wierszu pt. „Miłość do Polski” Natalia Weronika Ruda (Przedszkole Nr 16) napisała:

Polska to moja miłość

do bieli i czerwieni

do Orła w koronie,

do rodzinnego Lublina.

Polska to moja miłość

do mamy i taty,

do mruczącego kota,

do szumiących łąk.

Polska jest w sercu,

w każdym dniu,

w każdym uśmiechu,

w każdym z nas…

Echo przekazanego przez najbliższych (dziadka) umiłowania rodzinnego kraju wybrzmiewa też w wierszu Wiktorii Grędzkiej (Przedszkole Nr 35) pt. „Polska, moja Ojczyzna”:

Polsko, Polsko moja kochana

Kocham Cię tak bardzo

jak mnie moja mama.

Mój dziadek mi powtarza

„Być Polakiem to duma wielka”

A ja o tym doskonale pamiętam.

Zabytków i pięknych miejsc

zobaczyć tu mogę wiele

zarówno ja, jak i moi przyjaciele.

Duma mnie rozpiera,

gdy myślę o Tobie

bo jesteś tak piękna

w każdej myśli i moim słowie.

Ma ojczyzno, jesteś wielka

boś Ty Polska Niepodległa!

Poczucie zakorzenienia w konkrecie rodzinnego domu, regionu, Ojczyzny znalazło wreszcie wyraz w wierszu pt. „Kocham Cię, Polsko” Błażeja Jagiełło (Przedszkole Nr 84):

Wisi na ścianie mapa nieduża

Podchodzę bliżej, jej kontur znam.

Gdy na nią patrzę twarz się rozchmurza

Bo z nią skojarzeń tysiące mam:

Na górze morze, na dole – góry

Przez środek nasza Wisła mknie,

Że polski język, w godle orzeł biały

Każdy przedszkolak o tym dobrze wie.

To Polska właśnie – drogi kolego,

Gdzie mamy własny, prawdziwy dom

Gdzie można spełniać swoje marzenia

Gdzie warto wierzyć swoim snom.

Wszystkie jednak bez wyjątku zgłoszone na konkurs utwory świadczą o tym, iż wartości składające się na umiłowanie ojczystego kraju znajdują żywy oddźwięk w sercach przedszkolaków.

Patriotyczne przesłanie, z którym (również w stosunku do świata dorosłych) wystąpili najmłodsi podkreślone zostało jeszcze przez symbolikę strojów wykorzystanych tego dnia przez dzieci, jak również symbolikę użytych przez Nie rekwizytów.

Wypuszczone w górę przez autorkę nagrodzonego wiersza Wiktorię Grędzką biało-czerwone baloniki to nie tylko zwykły efekt sceniczny: to pobudzająca do refleksji manifestacja autentycznie przeżytego uczucia patriotycznego. Podobne znaczenie miał fakt wystąpienia w biało-czerwonych strojach np. przez Joannę Kwiecień z Przedszkola Nr 52, Apolonię Wójcik z Przedszkola Nr 64, użycie kokard, much lub wstążek np. przez Nikodema Wasiłka z Przedszkola Nr 57, czy wręcz wykorzystanie strojów ludowych i wianków w barwach ojczystych (np. Łucja Bryda z Przedszkola Nr 54, Maja Makuch z Przedszkola Nr 50). Ileż wzruszeń dostarczyć musiał dorosłym fakt przygotowania przez dzieci z Przedszkola Nr 72, z dumą prezentowanych: polskiej flagi i godła!

Drugi dzień Przeglądu – jakkolwiek poświęcony prezentacji wybranych przez dzieci wierszy autorów dorosłych, również przebiegał w uroczystej i podniosłej atmosferze. O humor najmłodszych i odpowiednie ukierunkowanie Ich emocji zadbały prowadzące poetyckie spotkanie (zarówno w czwartek i piątek) Panie: Małgorzata i Aleksandra. Występy najmłodszych przeplatane były zatem prowadzonymi przez Nie dialogami z widownią. Dialogi te ukierunkowane były na uświadomienie przedszkolakom reguł zachowania się na sali, ukazanie sposobu poprawnego wypowiadania zdań – łamańców językowych (tutaj posłużono się wywołanymi na scenę dorosłymi), czy też na wyjaśnienie, czym właściwie jest wiersz… Piszący te słowa z radością konstatuje fakt podania przez jedno z dzieci definicji wiersza, która swoją prostotą i uniwersalizmem przerasta poniekąd definicje słownikowe: „Wiersz to coś, co chce się pisać, bo jest piękne…”

Panująca w tych dniach w Domu Kultury LSM radosna atmosfera była także owocem wytrwałych przygotowań małych recytatorów, Ich rodziców i wychowawców. Dużą inwencję w zagranie scenki opartej na wierszu „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry włożyli Mirek i Marcin z Przedszkola Nr 4. Swawolna postawa bohatera wiersza wyrażona została z pomocą skakanki, na której skakał jeden z małych aktorów oraz pistoletu. Elementem gry scenicznej było obrócenie się wokół siebie recytujących wiersz chłopców – znak upłynięcia czasu dzielącego poszczególne epizody.

Z żywą reakcją widowni spotykały się zwłaszcza te spośród recytowanych utworów, których prezentacja wzbogacona była odpowiednią modulacją głosu, mimiką i gestykulacją. Szczególne uznanie widowni zyskały zatem prezentacje dokonane przez Ewę z Przedszkola Nr 12, Oliwię z Przedszkola Nr 54, Laurę z Przedszkola Nr 59.

Wszystkie podane wyżej oceny mają charakter przykładowy. Podobnie trudno byłoby wyliczyć dzieci, które do występu zostały przygotowane przez rodziców, ze szczególną kreatywnością podchodzących do kwestii strojów i rekwizytów. Na scenie ujrzeć można było zatem lalkę (w dłoniach Laury z Przedszkola Nr 52), czarny strój z sygnalizującą obecność kota opaską (Julia z Przedszkola Nr 1), wykorzystane przez dzieci pomysłowe, barwne suknie – niekiedy uzupełnione koroną na głowie (Agata z Przedszkola Nr 5), stroje żab (Aniela z Przedszkola Nr 7), krówek (Ewa z Przedszkola Nr 12), osy (Ania z Przedszkola Nr 14) i in.

Bogata oprawa występów każdego z dzieci nie powinna przesłonić tego, co we włożonej przez Nie pracy było najcenniejsze. Zgodnie z założeniem Przeglądu dzieci otwierały się bowiem na świat Piękna ukrytego w twórczości literackiej, zaznajamiały się z poezją polskich twórców, kształtowały wreszcie w sobie – imponujące niekiedy – zdolności recytatorskie.

Świadkami sukcesów najmłodszych, a zarazem sukcesów Ich rodziców i wychowawców, z Paniami Dyr.: Dorotą Iwańską i Dorotą Pawlak, byli zaproszeni goście. Przybyli: Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Eugeniusz Pelak, Joanna Bednarska-Syska – Główny Specjalista Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin oraz – w imieniu NSZZ „Solidarność” – Zofia Jakubczak. Gośćmi Przeglądu byli także: piszący te słowa Zygmunt Marek Miszczak (Przewodniczący Jury Konkursu Literackiego „A to Polska właśnie” i ofiarodawca książeczek dla nagrodzonych i wyróżnionych w tym konkursie dzieci) oraz Dyrektorzy wielu spośród biorących udział w Przeglądzie przedszkoli.

Dodać należy, iż IX Wojewódzki Przegląd Poezji Dziecięcej odbywał się pod patronatem honorowym Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Lublin. Patronat medialny sprawowały: Polskie Radio Lublin i Nowy Tydzień w Lublinie, zaś ofiarodawcami nagród dla biorących udział w Przeglądzie dzieci byli: Pan Mariusz Płachta, firma Lubella oraz Teatr im. H. Ch. Andersena, który ufundował dla zwycięzców Konkursu Literackiego trzy bilety na dowolne spektakle. Przedszkole Nr 52 przygotowało piękne wydanie książeczki pt. „A to Polska właśnie”, stanowiącej zbiór zgłoszonych na Konkurs Literacki utworów.

Całkiem na koniec: życzyć należałoby sobie, aby organizatorom lubelskiej imprezy nie zabrakło energii i wytrwałości – owocem Ich pracy jest bowiem od lat rozwój twórczych zdolności najmłodszych, rokujący piękne perspektywy dla rozwoju naszej kultury regionalnej i ogólnonarodowej.”

Zygmunt Marek Miszczak

Gość Honorowy – Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Eugeniusz Pelak

przedszkole 52 Lublin