Konkurs Literacki dla Dzieci

Konkurs Literacki dla Dzieci

„Czarodziejskie słowa otwierają serca”

Wybór hasła tegorocznej edycji organizowanego przez Przedszkole Nr 52 w Lublinie Konkursu Literackiego dla Dzieci: „Czarodziejskie słowa otwierają serca” miał, jak się wydaje, moc otwarcia serc małych uczestników Konkursu. Nadesłane utwory urzekają bowiem, ujawniającą zaangażowanie

i wyobraźnię, inwencją twórczą. Świadczy ona o głębokim i właściwym zrozumieniu przez Autorów wartości i potrzeby nasycenia relacji między ludźmi dobrym słowem. Słowa najprostsze, najbardziej dostępne dzieciom: proszę, dziękuję, przepraszam padły w przygotowanych wierszach wielokrotnie,

a przecież w każdym wypadku stoi za nimi autentyczne poczucie wspólnoty z szerokim kręgiem Kolegów, Koleżanek, Nauczycieli, Rodziców, z których każdemu należy się wyrażające życzliwość „czarodziejskie słowo”. Ze względu na ten właśnie walor w s z y s t k i c h nadesłanych utworów, nawet tych najkrótszych, zasadnym się wydaje przyznanie każdemu z nich co najmniej Wyróżnienia.

Ponieważ formuła Konkursu zakłada wyłonienie również tych wierszy i/lub opowiadań, które reprezentują szczególne przygotowanie literackie (wspartych pomocą dorosłych) małych Autorów, zastosowane kryteria oceny owocu Ich pracy uzasadniają następujący podział Nagród:

I Nagroda:

Barbara Pachowska z Oddziału „0” Szkoły Podstawowej Nr 46 w Lublinie

II Nagroda:

Zuzanna Siwecka z Przedszkola Nr 46 w Lublinie

III Nagroda ex-aequo:

Antonina Wawrzak z Przedszkola Nr 86 w Lublinie

oraz

Helena Choina z Oddziału „0” Szkoły Podstawowej Nr 32 w Lublinie

Wyróżnienia:

Hanna Figiel z Przedszkola Nr 70 w Lublinie

Miłosz Tymicki w Przedszkola Nr 52 w Lublinie

Tola Staszałek z Oddziału „0” Szkoły Podstawowej Nr 32 w Lublinie

Natalia Ignaciuk z Przedszkola Nr 48 w Lublinie

Zuzanna Luszawska z Przedszkola Nr 59 w Lublinie

Aleksandra Szyszka z Przedszkola Nr 47 w Lublinie

Małgorzata Bańka z Przedszkola Nr 52 w Lublinie

Zuzanna Grzegorzewska z Przedszkola Nr 64 w Lublinie

Wszystkim Autorom nadesłanych utworów życzyć należy, aby wyrażone przez Nich twórczo pragnienie wcielenia w życie „czarodziejskich” motywów i postaw towarzyszyło Im przez całe życie.

Zygmunt Marek Miszczak

OD 11 KWIETNIA 2023r W SEKRETARIACIE PRZEDSZKOLA nr 52 w godz od 7:00 do 15:00,

DLA NAGRODZONYCH I WYRÓŻNIONYCH OSÓB BĘDĄ OCZEKIWAĆ DO ODBIORU NAGRODY.

Lublin, marzec 2023r.


Konkurs Literacki dla Dzieci

Z uśmiechem Ci do twarzy!”

Udział w tegorocznej edycji organizowanego przez Przedszkole Nr 52 w Lublinie Konkursu Literackiego dla dzieci wymagał od jego Uczestników – należy to dostrzec i docenić – dużej odwagi, jak też wyrażał ogromne pragnienie podzielenia się uśmiechem radości z tymi, którym nie jest dane radości tej doświadczać. Dlatego tak cenna jest postawa małych Twórców poezji, zaś Ich wiersze (każdy z ośmiu nadesłanych na Konkurs) zasługują na rozpropagowanie w środowisku przedszkolnym.

Biorąc pod uwagę tę podstawową wartość ocenianych utworów – niesienie radości wszystkim, którzy jej potrzebują, sam sposób rozdzielenia nagród staje się sprawą wtórną.


Pkt. 1-5Pkt. 1-5Pkt. 1-5Pkt. 1-5Pkt. 4-20
Imię i nazwisko uczestnikaPoprawność językowaZastosowane środki wyrazu artystycznegoZgodność z tematem konkursu i ogólne przesłanie utworuOgólny wyraz artystycznyPunktacja ogółem
Antonina Garbacz535316
Ewelina Boiko535316
Pola Styczyńska445417
Kinga Kamińska555318
Marcel Flis525315
Maja Zając545519
Mateusz Flis555520
Liliana Rybaczuk455519

Stosując te same, co w minionym roku, kryteria oceny, podkreślić należy, iż najistotniejszym spośród takich kryteriów – wymykającym się nieco wszelkiej punktacji – pozostaje zawsze zapał, entuzjazm i idąca w ślad za nimi kreatywność w tworzeniu utworu literackiego. Zapału tego nie zabrakło żadnemu spośród Autorów. Z zastosowanej zaś punktacji wynika następujący podział nagród w Konkursie:

I Miejsce:

  1. Mateusz Flis z Przedszkola Nr 52 w Lublinie

II Miejsce ex aequo:

  1. Maja Zając z Przedszkola Nr 46 w Lublinie
  2. Liliana Rybaczuk z Przedszkola Nr 64 „Skrzacik” w Lublinie

III Miejsce ex aequo:

  1. Kinga Kamińska z Publicznego Przedszkola Integracyjnego Nr 40 w Lublinie
  2. Pola Styczyńska z Przedszkola Nr 50 w Lublinie
  3. Antonina Garbacz z Przedszkola Nr 73 w Lublinie
  4. Ewelina Boiko z Przedszkola nr 16 w Lublinie
  5. Marcel Flis z Przedszkole nr 63 w Lublinie

Wszystkim małym Twórcom pogratulować należy odwagi i staranności w przygotowaniu wiersza konkursowego, przede wszystkim zaś życzyć, aby życzliwy uśmiech nie opuszczał Ich samych i Ich bliskich.

Zygmunt Marek Miszczak – Przewodniczący Jury


KONKURS LITERACKI DLA DZIECI

„To przedszkolak ci podpowie,

jak należy dbać o zdrowie”

Konkurs Literacki dla Dzieci 2021

Informujemy, że termin nadsyłania prac na Konkurs  Literacki dla dzieci „To przedszkolak ci podpowie, jak należy dbać o zdrowie”, upłynął 12 marca 2021r.  Jury podjęło prace nad ich oceną i poniżej przedstawia spostrzeżenia oraz wnioski Przewodniczącego Jury Pana Zygmunta Marka Miszczaka.

Zastosowana punktacja:

Uczestnik Konkursu

Poprawność językowa

pkt. 1-5

Zastosowane środki wyrazu artystycznego pkt. 1-5

Ogólny wyraz artystyczny pkt. 1-5

Zgodność z tematem Konkursu i ogólne przesłanie wiersza

pkt. 1-5

Punktacja ogółem

Alan Zduniak

5

2

3

5

15

Liliana Sypek

5

3

2

5

15

Halinka Puła

5

3

3

5

16

Zofia Roskal

3

2

3

5

13

Dominik Mostieńczuk

4

1

2

5

12

Kacper Gąsławski

5

3

5

5

18

Nina Pogoda

4

2

3

5

14

Antoni Kozieł

4

2

3

5

14

Aleksander Jarosz

5

4

5

5

19

Wojciech Fłakowski

5

4

5

3

17

Wiktoria Maciejewska

5

4

5

4

18

Zastosowana punktacja wykorzystuje zróżnicowane kryteria: obiektywne, jak poprawność językowa, zastosowane środki wyrazu artystycznego – i bardziej subiektywne, jak ogólny wyraz artystyczny wiersza (po części także jego przesłanie). Pomimo naturalnej u dzieci przedszkolnych trudności w dojrzałym odwołaniu się do środków wyrazu artystycznego (znajdującej odzwierciedlenie w punktacji), ogólny wyraz artystyczny należało niekiedy ocenić wyżej, uwzględniając nieuchwytne po części kryterium staranności przygotowania utworu (wkładu pracy), a przede wszystkim jego wdzięku.

Nagrodzone wiersze ujawniały zatem głębszy namysł nad nadaniem rezultatom wysiłku poetyckiego odpowiedniego kształtu artystycznego. Ich Autorom udało się zarazem uniknąć błędów językowych oraz lepiej z reguły sprostać pozostałym zastosowanym kryteriom.

Z naciskiem należy zaakcentować, iż każdy z nadesłanych na Konkurs utworów ujawnia nie tylko wkład pracy małych artystów i Ich zaangażowanie w proces werbalizacji dziecięcych przeżyć i refleksji, ale także wielką wrażliwość i chęć podzielenia się rezultatami pracy twórczej. Zatem już sam udział w Konkursie uzasadnia wysoką ocenę każdego z nadesłanych wierszy, zaś każdemu z Autorów należą się słowa uznania.

Z zastosowanej punktacji wynika następujący podział nagród w Konkursie:

I miejsce

Aleksander Jarosz z Przedszkola Nr 64 „Skrzacik” w Lublinie

II miejsce

ex aequo Wiktoria Maciejewska z Przedszkola Nr 52 w Lublinie i

Kacper Gąsławski z Przedszkola Nr 35 w Lublinie

III miejsce

Wojciech Fłakowski z Przedszkola Nr 50 w Lublinie

Wyróżnienia:

Halinka Puła z Przedszkola Nr 47 w Lublinie

Liliana Sypek z Przedszkola Nr 84 w Lublinie

Alan Zduniak z Przedszkola Nr 81 w Lublinie

Wszystkich nagrodzonych i nienagrodzonych Autorów nadesłanych wierszy proszę o przyjęcie serdecznych i w pełni zasłużonych gratulacji.

Zygmunt Marek Miszczak

 

 


KONKURS LITERACKI DLA DZIECI

„Św. Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”

Organizatorzy informują, że Konkurs  Literacki dla dzieci „Św. Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”, został zakończony. Czas trwania Konkursu niefortunnie przypadł na trudny okres epidemii, co spowodowało niewielkie zainteresowanie naszym przedsięwzięciem. Na Konkurs wpłynęły cztery utwory z Przedszkoli nr 22, 49, 50, 52. W związku z powyższym Jury podjęło prace nad ich oceną i poniżej przedstawia spostrzeżenia oraz wnioski Przewodniczącego Jury Pana Zygmunta Marka Miszczaka.

 

Konkurs literacki dla dzieci „Św. Jan Paweł II – przyjaciel dzieci” Rozstrzygnięcie

Uczestnik Konkursu Poprawność językowa

pkt. 1 – 5

Zastosowane środki wyrazu artystycznego pkt. 1 – 5 Ogólny wyraz artystyczny pkt. 1 – 5 Wartości humanistyczne /wierność przesłaniu Papieża

pkt. 1 – 5

Punktacja ogółem
Krzysztof Kurzepa 4 3 5 5 17
Zuzanna Karbowniczek 4 3 3 5 15
Piotr Głowacki 4 3 4 5 16
Zofia Sim 4 3 3 5 15

 

         Dokonywanej przeze mnie ocenie utworów, zgłoszonych na Konkurs literacki dla dzieci „Św. Jan Paweł II – przyjaciel dzieci”, towarzyszyła świadomość głębokiego emocjonalnego i uczuciowego zaangażowania małych poetów w dzieło pokazania postaci polskiego Papieża i tego, co wniósł On w życie najmłodszych. O tej głębokiej więzi ze Świętym świadczy fakt, iż wszystkie zgłoszone utwory odzwierciedlają całkowicie poprawne i głębokie odczytanie – skierowanego do małych i dorosłych odbiorców – przesłania papieskiego.

Wszyscy też uczestnicy konkursu z ogromną – ocenioną, jako w każdym wypadku jednakowa – starannością potraktowali wyzwanie, jakim być musiało oddanie towarzyszących Im uczuć i przemyśleń w poprawnej pod względem językowym wypowiedzi poetyckiej.

… Wypada, więc, aby wszyscy Autorzy zgłoszonych wierszy czuli się w jednakowym stopniu zwycięzcami Konkursu, w którym poprzez włożone serce i wspierany przez dorosłych trud zaświadczyli o swojej dziecięcej Miłości do Papieża i gotowości podjęcia Jego nauki już teraz i w przyszłości.

Jak wynika z – trudnej i wspartej zastosowaną punktacją – oceny utworów konkursowych:

 

I miejsce w Konkursie zajął

Krzysztof Kurzepa z Przedszkola Nr 50 w Lublinie

 – autor wiersza pt. „Nasz Papież”

 

II miejsce zajął

Piotr Głowacki z Przedszkola Nr 22 w Lublinie

  • autor wiersza pt. „Chcę być jak Święty”

 

III miejsce zajęły ex aequo:

 

Zuzanna Karbowniczek z Przedszkola  Nr 49 w Lublinie

  • autorka wiersza pt. „Wspomnienie”

oraz

Zofia Sim z Przedszkola Nr 52 w Lublinie.

– autorka wiersza pt. „Karol Wojtyła – przyjaciel dzieci”

 

 

            Wszystkim uczestnikom Konkursu z całego serca gratuluję

                                                                       Zygmunt Marek Miszczak


KONKURS LITERACKI DLA DZIECI

 „Moja Rodzina”   

 

Mama, tata, siostra mała,

to Rodzina jest wspaniała!

Kogo jeszcze tu brakuje?

To Twój wierszyk opisuje.  

Regulamin:

KONKURS LITERACKI DLA DZIECI 2019

  • Uczestnicy konkursu zaprezentują swoje utwory na X Wojewódzkim Przeglądzie Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”

Na Konkurs Literacki dla Dzieci „Moja Rodzina” wpłynęło łącznie 79 utworów z 49 przedszkoli w tym 22 przedszkoli z Lublina oraz 27 placówek z terenu województwa.

Wszystkie ze zgłoszonych na konkurs utworów świadczą o głębokim znaczeniu Rodziny w życiu małych literatów.

W oparciu o kryteria zawarte w regulaminie konkursu Jury dokonało analizy wszystkich otrzymanych utworów oraz ogłasza wyniki konkursu:

 

I miejsce :

Rozalia Jędrychowska (Przedszkole Nr 52) za wiersz pt. „Mój skarb”

II miejsce:

 

Antoni Bedliński (Przedszkole Miejskie nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie) za wiersz pt. „Moja rodzinka najlepsza”

 

III miejsce:

 

Małgorzata Szkuat (Przedszkole Nr 5) za wiersz pt. „Wspaniała Rodzina”

Wyróżnienia:

Bartosz Chołota (Przedszkole Nr 86) za wiersz pt.” Moja rodzina”

Hubert Łowicki (Przedszkole Nr 48) za wiersz pt. „Kocham swoja rodzinę”

Igor Ozga (Przedszkole Nr 87) za wiersz pt. „Rodzina”

Wszystkim małym artystom, Ich cierpliwym Rodzicom i Nauczycielom pogratulować wypada decyzji poświęcenia – niezbędnych do tak owocnego zaangażowania – trudu i czasu. Entuzjazm i serce, z jakim najmłodsi przystąpili do tegorocznego- poświęconego Rodzinie-konkursu, świadczą o tym, iż wszyscy Oni i Ich artystyczni opiekunowie są tego konkursu rzeczywistymi zwycięzcami.

 

 

GRATULUJEMY!!!


 

III KONKURS LITERACKI DLA DZIECI „A TO POLSKA WŁAŚNIE!”

Na Konkurs Literacki dla Dzieci „A to Polska właśnie!” wpłynęło łącznie 39 utworów z 19 przedszkoli (były to Przedszkola nr  5, 16, 22, 25, 35, 42, 49, 50, 52, 54, 57, 59, 64, 65, 72, 81, 84,  86,  87). Wszystkie ze zgłoszonych na konkurs utworów świadczą o głębokim umiłowaniu Ojczyzny i o podjętym przez ich Autorów trudzie znalezienia dla takiej postawy właściwych środków wyrazu.
Jury w składzie:
  1. Zygmunt Marek Miszczak – Przewodniczący Jury
  2. Dorota Iwańska – Dyrektor Przedszkola nr 52
  3. Elżbieta Bałanda – nauczyciel , członek Jury
  4. Ewa Misztal –  nauczyciel, członek Jury
dokonało analizy wszystkich otrzymanych utworów. W ocenie wierszy Jury zrezygnowało z zastosowania kryterium samodzielności w ich tworzeniu. Zakres udziału wychowawców bądź rodziców w procesie ich powstawania jest bowiem każdorazowo trudny do ustalenia. Nie pomniejszaliśmy zatem liczby przyznanych punktów także w odniesieniu do wierszy, co do których przypuszczaliśmy, że udział ten jest znaczny.
Uwzględniono zaś m.in. kryterium ogólnego wydźwięku wiersza odnoszące się zarówno do artystycznej wiarygodności utworu  jako przekazu rodzącego identyfikację Czytelnika z motywami przyświecającymi Autorowi, jak i do obiektywnej oceny przekazu. Ta ostatnia stała się m.in. podstawą do pomniejszenia liczby przyznanych punktów w wypadku wierszy odwołującym się do symbolicznej rangi Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie – faktycznego symbolu wieloletniego zniewolenia naszej Ojczyzny. Mimo, iż o jakiejkolwiek odpowiedzialności dziecka nie może być tutaj mowy, to oceniany był sam wiersz, dla wiarygodności którego kwestia zrozumienia symboli ojczystych ma znaczenie zasadnicze.
Występujące pomiędzy metryczkami a zapisem oryginalnym wierszy różnice w tytułach utworów nie powodują wątpliwości co do identyfikacji zaproponowanych do nagrody i wyróżnienia utworów.
I miejsce ex aequo:
  1. Natalia Weronika Ruda (Przedszkole Nr 16) za wiersz pt. „Miłość do Polski”
  2. Wiktoria Grędzka (Przedszkole Nr 35) za wiersz pt. „Polska, moja Ojczyzna”
  3. Błażej Jagiełło (Przedszkole Nr 84) za wiersz pt. „Kocham Cię, Polsko”
II miejsce:
  1. Wiktoria Rusak (Przedszkole Nr 84) za wiersz pt. „Moja Polska”
 III miejsce:
  1. Mateusz Delmanowicz (Przedszkole Nr 57) za wiersz pt. „Polska”
Wyróżnienia:
  1. Szymon Szczepanik (Przedszkole Nr 59) za wiersz pt. „Nasza Polska”
  2. Joanna Kwiecień (Przedszkole Nr 52) za wiersz pt. „A to Polska właśnie”
  3. Wiktoria Martyna Kielar (Przedszkole Nr 65) za wiersz pt. „Za co kocham Polskę”
  4. Laura Wołyńczuk (Przedszkole Nr 84) za wiersz pt. „Kocham Polskę”
  5. Paweł Szeleszczuk (Przedszkole Nr 49) za wiersz pt. „A to Polska właśnie”
  6. Natalia Weronika Ruda (Przedszkole Nr 16) za wiersz pt. „Perła w koronie”
  7. Nikodem Wasiłek (Przedszkole Nr 57) za wiersz pt. „Polska”
  8. Łucja Bryda (Przedszkole Nr 54) za wiersz pt. „Kocham Cię, Polsko”
  9. Maja Makuch (Przedszkole Nr 50) za wiersz pt. „Polska – jak to pięknie brzmi”
  10. Emilia Niedziela (Przedszkole Nr 86) za wiersz pt. „Najpiękniejszy kraj – Polska”
  11. Apolonia Wójcik (Przedszkole Nr 64) za wiersz pt. „Czym dla mnie jest Polska…”
 

GRATULUJEMY!!!